Web Uygulama Güvenliği

Web Uygulamaları Sızma (Penetrasyon) Testi. Web uygulamalarının güvenliğinin test edilmesi, veri bütünlüğünün ve gizliliğinin korunmasını sağlamada önemli bir adımdır.

Web Uygulaması Sızma Testi’nin amacı, web sitesinde olabilecek olası güvenlik açıklarını belirlemektir. Web uygulamaları çalıştıran, yüksek risk profiline sahip veya kritik verilere erişim sağlayan herhangi bir web sitesi için bir sızma testi gereklidir.

Bu test, ortamdaki değişiklikleri belirlemek için sürekli olarak gerçekleştirilmelidir. Daha büyük ölçekli web siteleri için, her değişiklikten sonra değil, periyodik olarak bir sızma testi yapmak akıllıca olacaktır.

Web Uygulama Güvenliğinin Önemi

Siber suçlardaki muazzam büyüme ile birlikte web uygulamalarının sızma testi ihtiyacı arttı. Bazı web uygulamaları kuruluşlar için o kadar kritiktir ki, kesinti süreleri önemli finansal kayıplara, müşteri memnuniyetsizliğine veya operasyonel aksamalara neden olabilir.

Web Uygulama Güvenliğine duyulan ihtiyaç, aynı zamanda bazı kuruluşların karşı karşıya olduğu giderek karmaşıklaşan tehditlerden de kaynaklanmaktadır.
Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, bir güvenlik sorununa dönüşmeden önce test edilmesi gereken yeni güvenlik açıkları oluşturulur. Bir web uygulaması da dahil olmak üzere herhangi bir sistem türü üzerinde bir sızma testi yaparken, bunun bir uygulama güvenlik açığı mı yoksa bir sistem güvenlik açığı mı olduğunu anlamak çok önemlidir.

Referanslar

Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik alanında bizi tercih eden müşterilerimiz.